• Şubat 04, 2021

  Diyet Dükkanı diyetisyenlerinden Anne ve Çocuk Diyetisyeni Sevim Aytekin bu hafta gebelerimiz için Omega-3 alımını ele aldı. Hamilesiniz ve çocuğunuz için neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmek çok zor. Sizi çok iyi anlıyoruz bu yüzden bu konuyu bir uzmanından, bilimsel kaynaklarıyla birlikte okuyun istedik. 

  omega-3
 • Ocak 11, 2021

  D vitamini bu dönem adını sıkça duyduğumuz hayatımızda önemli  yere sahip bir vitamin aynı zamanda steroidal yapısı ile hormon olarak sınıflandırılmaktadır. Yağda eriyen D vitaminin fazlası yağ dokuda  ve karaciğerde depolanabilmektedir. D2 ve D3 olmak üzere iki ayrı formu bulunur. İhtiyaç duyduğumuz D vitamini miktarını güneş ışınları sayesinde sentezleriz bunun yanı sıra besinler ve takviye gıdalar ile de alabilir  ve vücudumuzda aktif  formuna( kalsitrole) çevirebiliriz.  Bitkisel kaynaklar ve mantarlar D2 vitamini;hayvansal kaynaklar D3 vitamini alabileceğimiz yerlerdir. 

  d vitamini
 • Ocak 08, 2021

  Beden algısı, kişinin kendi bedenine karşı olumlu ve olumsuz duygularının kendisi tarafından değerlendirilmesidir.  Beden algısı kavramı herkeste olan bir kavramdır ve bu kavram yaşam boyu değişim gösterebilir.

  beden algısı